ZALETY DROPA
- Nie potrzebujesz wkładu na start.
- Nie musisz zakładać od razu działalności.
- Prowadzenie biznesu w modelu dropshipping jest w pełni zdalne.
- Nie musisz kupować produktów na stan.
- Masz nieograniczone możliwości.
Spis treści wpisu
TWÓJ PIERWSZY KROK
Jak zacząć dropshipping? Krok po kroku
Przygotuj się do prowadzenia dropshippingu krok po kroku. Znajomość procesu sprzedaży od podszewki, pozwoli Ci zaplanować czas potrzebny do uruchomienia sklepu internetowego i generowania zysków z dropshippingu.
1. Wybierz asortyment, który chcesz sprzedawać
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prowadzenia sklepu internetowego w jakimkolwiek modelu logistycznym jest określenie asortymentu, który chcesz sprzedawać.
Dostęp do panelu ze sprawdzonymi produktami możesz otrzymać tutaj.
W przypadku dropshippingu możliwości zdają się być nieograniczone. Jednak podczas wyboru branży, w której zaczniesz działać powinieneś zwrócić uwagę na kwestie:
- gabarytu sprzedawanych produktów,
- ilości potencjalnych zwrotów towaru od klienta.
Dlaczego mają one tak duże znaczenie skoro wysyłką towarów zajmuje się hurtownia? Choć nie interesuje Cię samo dostarczenie produktu do kupującego, musisz liczyć się z tym, że magazynowaniem wszystkich zwrotów będziesz musiał zająć się samodzielnie. Niektóre z hurtowni zgadzają się na zwracanie towarów wprost do ich magazynu, jednak nie jest to regułą. Przygotowując się na prowadzenie dropshippingu z pewnością nie zapewniłeś sobie obszernych powierzchni magazynowych, toteż duże ilości zwrotów niewielkich produktów lub sporadycznie zwracane, ale duże towary staną się niezwykle uciążliwe.
Dropshipping odzieży i obuwia może być nieopłacalny ponieważ jest to kategoria najczęściej zwracanych towarów. Idealny asortyment do dropshippingu to niewielkie produkty, które są rzadko zwracane do sklepu np. zegarki, zestawy prezentowe, biżuteria czy kosmetyki.
Wybierając asortyment do sklepu internetowego który ma działać poprzez dropshipping, warto kierować się nie tylko jego rozmiarem produktów i przewidywaną częstotliwością zwrotów, ale także aktualnymi trendami na rynku e-commerce. Śledź pojawiające się nowości i staraj się handlować towarami, na które aktualnie jest popyt.
2. Wybierz platformę do sprzedaży
Jednym z kluczowych elementów Twojej przygody z dropshippingiem będzie na pewno wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej. Na samym początku możesz zacząć od platform typu Allegro, OLX czy Facebook Marketplace. Jednak warto mieć również na uwadzę własny sklep internetowy, który otwiera przed nami szereg możliwości i korzyści. Sklep internetowy możesz otworzyć tutaj jednym kliknięciem.
3. Znajdź odpowiednią hurtownie do wspołpracy
Na samym początku każdy napotyka problem z wyszukaniem odpowiedniej hurtowni. To właśnie od niej zaeży jakie będziesz osiągać zyski. Gotową listę hurtowni, która posiada ich ponad +200 – możesz otrzymać dołączając do naszej ekipy EcomRevolution.
4. Uzgodnij warunki współpracy z hurtownią
Każda hurtownia posiada swoją własną politykę sprzedaży. Dodatkowo, cena, jaka zostanie Tobie przedstawiona jest ofertą indywidualną. Pamiętaj, że jako młoda firma nie możesz liczyć na najwyższe rabaty przeznaczone dla sklepów internetowych zapewniających największą ilość zamówień. By korzystać z najniższych cen, skup się na pozyskiwaniu jak największej ilości klientów dzięki narzucaniu niskiej marży.
5. Zacznij promować swoje produkty i sklep
Najważniejszym zadaniem osoby prowadzącej sprzedaż w internecie jest promowanie produktu. Dzięki skutecznej promocji e-sklepu dotrzesz do szerokiego grona odbiorców, co przełoży się na zwiększenie sprzedaży i poprawę rozpoznawalności marki. Każdorazowo powinieneś wykorzystywać wiele kanałów komunikacji, uwzględniając media społecznościowe m.in. Facebooka czy TikToka.
6. Sprzedawaj produkty
Realizacja zamówienia w dropshippingu nieco różni się od klasycznej wysyłki prowadzonej z uwzględnieniem własnego magazynu.
- Klient składa zamówienie i opłaca je w sklepie internetowym.
- Sklep internetowy przesyła je do hurtowni.
- Hurtownia wysyła towar do kupującego.
- Sklep internetowy wysyła paragon lub fakturę na maila klienta.
- Sklep internetowy rozlicza się z hurtownią przed lub po wysyłce zamówienia.
- Zwroty przyjmowane są przez sklep internetowy, a reklamacje przez hurtownie, chyba że współpracujesz z hurtownią dropshippingową przyjmującą zwroty.
Model rozliczeń jest znacznym udogodnieniem dla osób, które nie chcą inwestować kapitału w zakup produktu do sklepu. Dropshipping umożliwia uiszczanie opłat jedynie za towary, które zostały sprzedane. W rezultacie nie ma ryzyka, że oferowany asortyment będzie zalegał w magazynie jeśli klienci nie będą nim zainteresowani.
Dzięki! 😀
Czy można robić dropshipping w wieku 17 lat?
Jak najbardziej 🙂
Bardzo przejrzyste , lecz żeby się wgłębić w temat jest potrzeba dużo wiedzy na temat marketingu . Dropshippingowcem można być ale wyczyn jest być nim dobrym .